Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště

Novorozenecké oddělení

Na novorozeneckém oddělení se každý rok narodí okolo 1.000 dětí. Děti jsou ošetřovány v systému rooming in. Rooming in je kompletní systém péče o novorozence, který zajišťuje nepřetržitý kontakt matky s novorozencem, což je pro oba ideální. Umožňuje mamince, aby mohla kojit dítě dle potřeby a naučila se o ně co nejdříve pečovat. S péčí o miminko pomáhají matce zkušené novorozenecké sestry, o maminky se starají porodní asistentky. Naše novorozenecké oddělení je nositelem titulu Baby Friendly Hospital, tedy nemocnice přátelská dětem. Hlavním cílem tohoto titulu je edukace správné péče o miminka a především edukace kojení jako nejpřirozenější a nejlepší výživy kojenců.

Na novorozeneckém oddělení se u miminek provádějí tato vyšetření: vyšetření očí

na vrozenou kataraktu, vyšetření kyčlí ortopedem, screening vybraných metabolických vad, screening kritických srdečních vad. Dle potřeby se ještě doplňuje vyšetření ultrazvukem – hlavička, ledviny. Od roku 2013 i screening sluchu (vyšetření otoakustických emisí).

Mimo novorozenecké oddělení je vyčleněna novorozenecká jednotka intenzivní péče, která slouží nejen pro děti narozené v Prostějově, ale v návaznosti na perinatologické centrum
v Olomouci je její rozsah nadregionální.

NOVĚ:

,,O krok blíže k potřebám maminek a novorozenců,,  - program plánovaná edukace pro mámy

Edukace má pozitivně ovlivnit vztah matky k dítěti a následně dítěte k ní. Program nemá mámy jen informovat, ale především je pomocí rad a návodů naučit praktickým dovednostem.

Edukace je určena především maminkám

které řeší kojení (praktická pomoc s kojením, problémy s kojením, laktační krize, pocit snížené tvorby mléka)
které chtějí poradit s péčí o novorozence (péče o pokožku, ošetřování pupku, polohování novorozence, režim novorozence)
budoucím maminkám, které se jimi teprve stanou a chtějí mít informace ještě před porodem

Kdy a kde edukace probíhá

  • edukace je 1x za 14 dní (sudé týdny) v prostorách prostějovské porodnice v úterý a čtvrtek od 13,00 do 16,30 hodin. V úterý se týká především kojení (technika, polohy, nácvik, problémy), ve čtvrtek hlavněpéče o novorozence (koupel i prakticky, péče o kůži). Edukaci provádí staniční sestra novorozeneckého oddělení Andrea Pechová
  • je možná i konzultace telefonicky – 601 329 818

Naším cílem je vyjít maminkám maximálně vstříc, aby start do života novorozence zvládala co nejlépe.

Těšíme se na vás.

zpět na úvodní stránku oddělení