Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 582 315 111
+420 582 359 169
+420 582 359 170

Pracoviště

Poradna pro nemoci slinivky, žlučníku a jater

Ordinační hodiny, provozní doba

Pondělí:
Úterý:
Středa:
Čtvrtek:
Pátek: 9:00 – 12:00

Zaměření ambulance:

  • záněty, kameny, cysty, nádory
  • funkční nemoci zažívacího ústrojí, dyspepsie
  • stavy po zánětech slinivky, pooperační stavy HPB oblasti
  • jaterní metastázy kolorektálního karcinomu vhodné k RFA
  • návaznost na gastroenterologickou ambulanci
  • propojení s onkologickým týmem
  • spolupráce s nutričním specialistou

V poradně probíhají komplexní, cílená i kontrolní vyšetření, konzultace pro obvodní lékaře a konzília pro ošetřující lékaře ostatních oborů v nemocnici. Nabízí běžné, ale také nadstandardní vyšetřovací postupy, nové diagnostiké metody a nejnovější léčebné strategie. Ty jsou vybírány individuálně s ohledem na každého klienta dle zásad medicíny postavené na důkazech.V poradně se indikují pacienti k dalším diagnostickým vyšetřením a k plánovaným operačním zákrokům.

Poradna je zaměřena mimo jiné na funkční nemoci zažívacího ústrojí, které tvoří až 1/3 všech onemocnění tohoto traktu, dále na zánětlivá a nádorová onemocnění. Sledování jsou také všichni pacienti po těžkých zánětech a operacích slinivky břišní, komplikovaných operacích žlučových cest a samozřejmě také pacienti s recidivami některých onemocnění.

Poradna se může zabývat i návrhy na balneoterapii jako doplňkovou součást léčby.

I v našem regionu výrazně narůstá počet pacientů s druhotným zhoubným onemocněním jater zejména metastázami nádorů střev a konečníku. Ve spolupráci s onkologem jsou zde vybírání pacienti k radio-frekvenční ablaci (RFA) těchto nádorů. Při zákroku se využívají radiové vlny, které ohřívají nádor a tím dochází k jeho zničení.

HPB poradna konzultuje některé speciální případy s klinickými pracovišti v regionu s podobným zaměřením. V poradně probíhá také edukace v dietologii, je zaměřena i na přednáškovou a osvětovou problematiku, protože nemocí těchto orgánů každoročně přibývá. Na Sympoziu AGEL v r. 2011 v Přerově vystoupili lékaři Šťastný J., Gryga A.,Vaverka P.,Černoch J., Vlk Z., Folprecht M. z Nemocnice Prostějov s přednáškou "HPB problematika jako interdisciplinární problém“.

V regionu Hané jsou nemoci žlučníku, žlučových cest a slinivky velmi časté díky tradičním a specifickým stravovacím zvyklostem. Spotřeba alkoholu, který se spolupodílí na vzniku některých nemocí horního trávicích traktu, v současné době rovněž silně narůstá. Například počet nových onemocnění na 100 000 obyvatel za 1 rok činí u akutního zánětu slinivky břišní 20-40 v jednotlivých zemích EU a každoročně narůstá. V našem regionu je to kolem 35 případů za rok.

Dalším závažným onemocněním jsou zhoubná onemocnění slinivky břišní. V našem Olomouckém kraji je výskyt tohoto onemocnění 14 případů na 100.000 obyvatel za 1 rok, jak dokazuje následující obrázek z Národního onkologického registru.

Na závěr lze konstatovat, že činností HPB poradny chceme přispět ke komplexní péči o pacienty s výše uvedenými nemocemi tak, aby jejich vyšetření, léčení ale i výchova ke správnému životnímu stylu byli pod jednou střechou a ke spokojenosti všech pacientů i odesílajících lékařů.

Zpět na Chirurgické ambulance