Centrum kýly I
Ordinační hodiny, provozní doba
Pondělí: | 9:00 – 12:00 |
---|---|
Úterý: | |
Středa: | |
Čtvrtek: | |
Pátek: |
Termíny:
možnost domluvy individuálního termínu +420 582 315 111 (MUDr. David Marek, MUDr.Adolf Gryga, CSc.)
Úvodem:
Kýla (hernie) je abnormální vysunutí či vyklenutí orgánu dutiny břišní (nejčastěji střeva) oslabenou nebo defektní částí stěny břišní, v tomto místě se jeví kýla jako elastické vyklenutí.
Kýly patří k nejčastějším chirurgickým onemocněním, přičemž tříselné kýly tvoří téměř 80% všech kýl s výskytem okolo 4.000-5.000 případů na 100.000 obyvatel. Pupeční kýly se vyskytují asi v 5 %, časté jsou také kýly v jizvě po předchozí operaci.
Příčin vzniku kýly je celá řada. Kromě vrozených dispozic zde hraje roli určité oslabení pojivové tkáně, chronický kašel, zácpa, obtížné močení, obezita a kouření.
Pacientům proto doporučujeme mimo jiné zejména snížit nadváhu a přestat kouřit.
Náplň činnosti:
vstupní a kontrolní vyšetření, stanovení diagnózy kýly či její vyloučení při využití moderních zobrazovacích metod (ultrazvuk, počítačová tomografie-CT, magnetická resonance – MRI), indikace k plánovaným operacím, pravidelné pooperační kontroly, konzultace pro praktické lékaře. Vždy klademe velký důraz na individuální přístup k pacientovi a k jeho problému.
Operativa:
léčba kýly je zásadně chirurgická a spočívá v plastice defektu stěny břišní, tyto operace patří mezi nejčastěji prováděné výkony na pracovištích všeobecné chirurgie. Výkon lze provést klasicky -řezem nebo laparoskopicky. Trendem je provedení plastiky tzv. bez napětí, což lze ve většině případů dosáhnout jen s použítím síťky (záplaty) vyrobené ze speciálních materiálů. Cílem je dosáhnout maximálního pooperačního komfortu pacienta s nízkým rizikem znovuvytvoření kýly – tzv.recidiva.
Centrum pro řešení kýky
se řadí mezi vybraná chirurgická pracoviště v ČR, využíváme nejnovější poznatky medicíny v oblasti chirurgického řešení kýly, máme k dispozici nejmodernější materiály a špičkové přístrojové vybavení.
Na našem pracoviště ročně odoperujeme téměř 300 pacientů s diagnózou kýly,
významně narůstá počet laparoskopických operací. Laparoskopickou metodu s použitím síťky preferujeme při řešení opakující se kýly, oboustranných kýl nebo velkých břišních kýl, například v jizvě po jiné operaci. Vždy volíme postup: dle individuálního nálezu, dle domluvy a přání pacienta.
Pooperační pobyt v nemocnici závisí na typu kýly a provedené operaci. Obvykle v rozmezí 3-7 dnů. Výjimkou není propuštění nemocného domů první pooperační den. Stehy jsou odstraněny 7.-10.den po operaci , omezení fyzické zátěže doporučujeme po dobu 6-8 týdnů, k odlehčení tlaku na břišní stěnu v určitých případech doporučujeme užívání kýlního pásu. Pacienty po operaci kýly standartně sledujeme v intervalu 6 týdnů, 6 a 12 měsíců po výkonu. Po náročných výkonech i déle.
Neváhejte a s důvěrou se obraťte na naši specializovanou kýlní poradnu! Protože jsme specializovaným centrem pro danou problematiku – nabízíme Vám možnost zvolit si vhodný termín operace!
Zpět na Chirurgické ambulanceKontakty:
582 315 760 |
Personál:
Vedoucí lékař:
MUDr. David Marek
Odborný garant:
MUDr. Adolf Gryga ,CSc.
Příbuzné ambulance
- Ambulance pro divertikulární onemocnění
- Akutní chirurgická ambulance
- Ambulance pro chronické rány a septickou chirurgii
- Centrum kýly I
- Centrum kýly II
- Bariatrické a kylní chirurgie
- Poradna pro kolorektální chirurgii
- Poradna pro nemoci slinivky, žlučníku a jater
- Mamologická ambulance
- Poradna stomasestry
- Pracovna vedoucího lékaře ambulancí
- Proktologická poradna