Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 582 315 111
+420 582 359 169
+420 582 359 170

Pracoviště

Operace šedého zákalu

Operace šedého zákalu (katarakty) s možností implantace premiových čoček (multifokálních a torických)

Operace šedého zákalu (katarakty) je nejčastější nitrooční operací. Tuto operaci provádíme moderní metodou tzv. fakoemulzifikace a během operace implantujeme dnes prakticky výhradně jen měkké “ohybatelné” nitrooční čočky z různých materiálu od silikonových až po akrylátové. Od začátku roku 2005 provádíme operace šedého zákalu nejmodernější metodou MICS (Microincision cataract surgery) řezem 1,3-1,5mm s následnou implantací tzv. rolovatelné nitrooční čočky. V případě zájmu pacientovi implantujeme i tzv. prémiové nitrooční čočky multifokální (umožňují dobré vidění na dálku i na blízko, pacient po zákroku nemusí nosit dioptrické brýle) a torické čočky korigující rohovkový astigmatismus.

Před operací:

Před operačním zákrokem Vám bude přesně změřeno zakřivení rohovky (keratometrie), ultrazvukem změřena délka bulbu (biometrie oka). Z těchto hodnot je potom počítačem stanovena optimální hodnota dioptrií voperované čočky. Pouze v malém procentu případů, např. vážné operační komplikace, či abnormálně narušená struktura nitroočních tkání apod., čočku voperovat nelze. Může však být implantována druhotně.

Před operací Vám bude rovněž provedeno podrobné vyšetření sítnice, jejíž dobrý stav je nezbytným předpokladem úspěšného výsledku operace. V případě zhoršeného či špatného stavu sítnice v důsledku jejího onemocnění Vás pak můžeme předem upozornit na horší prognosu výsledku operace, či operaci nedoporučíme. Vyšetření bude provedeno na speciálním přístroji OCT /optická koherenční tomografie/, které však zdravotní pojišťovny nehradí, proto je stanovena úhrada 350,- Kč za vyšetření jednoho oka.

Průběh operace:

Během operace je ultrazvukovou sondou rozmělněn a odsán zkalený obsah čočky a ponecháno jen čiré čočkové pouzdro, do něhož je voperována umělá nitrooční čočka. Ta se implantuje do oka řezem 1,5-3,2 mm. Délka řezu závisí na typu měkké čočky . Mohou být „ohybatelné“ nebo „rolovatelné“. První typ se do oka voperovává v přehnutém stavu na polovinu, nejmodernější rolovatelné pak stočené do tvaru úzké trubičky. Teprve uvnitř oka se oba typy rozvinou do žádaného tvaru.

Vlastní operace trvá zhruba 20 minut. Pokud dovoluje Váš celkový zdravotní stav, jste operován/a/ v šetrném místním znecitlivění buď injekčně anebo jen nakapáním anestetických kapek do spojivkového vaku. Po operaci budete ještě 2 hodiny sledován/a/ , pak můžete s doprovodem domů.

Možnost výběru speciální čočky:

Krom výše uvedených čoček v indikovaných případech po předchozí domluvě Vám můžeme implantovat i tzv. multifokální /víceohniskové/ čočky, které Vám umožní vidět dobře současně na dálku i na blízko a zbaví Vás významnou měrou závislosti na brýlích. Pacientům s tzv. astigmatismem, způsobeným nejčastěji nepravidelně zakřiveným povrchem rohovky, můžeme implantovat tzv. torické nitrooční čočky, které korigují tuto vadu a nemusí se již po operaci dokorigovávat brýlemi. Vhodnost implantace těchto nejmodernějších čoček je však třeba předem prokonzultovat s lékařem, předem provést nutné vyšetření /keratometrii a ultrazvukovou biometrii/, aby bylo možno včas objednat vhodnou čočku, kterou nemáme běžně na skladě na našem oddělení. Jelikož cena těchto čoček je samozřejmě vyšší, je nutno si na tyto čočky, dle jejího typu, doplatit.

Poučení před operací šedého zákalu

zpět na úvodní stránku oddělení