Logo

Vy a Vaše zdraví Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Novorozenecké oddělení

Na novorozeneckém oddělení se každý rok narodí okolo 1000 dětí. Děti jsou ošetřovány v systému rooming in. Rooming in je kompletní systém péče o novorozence, který zajišťuje nepřetržitý kontakt matky s novorozencem, což je pro oba ideální. Umožňuje mamince, aby mohla kojit dítě dle potřeby a naučila se o ně co nejdříve pečovat. S péčí o miminko pomáhají matce zkušené novorozenecké sestry, o maminky se starají porodní asistentky. Naše novorozenecké oddělení je nositelem titulu Baby Friendly Hospital, tedy nemocnice přátelská dětem. Hlavním cílem tohoto titulu je edukace správné péče o miminka a především edukace kojení jako nejpřirozenější a nejlepší výživy kojenců.

Před každým bolestivým výkonem, jako je např. odběr krve, podáváme novorozencům roztok sacharózy.

Během hospitalizace je u každého novorozence provedeno vyšetření kyčlí ortopedem, ultrazvukové vyšetření ledvin, vyšetření očí k vyloučení vrozené katarakty, vyšetření sluchu, screening vrozených kritických srdečních vad a odběr krve na vrozené metabolické, endokrinní vady a cystickou fibrosu.

Pokud proběhne porod bez komplikací a novorozenec nejeví známky vrozené vývojové vady, mohou maminky v porodnici nově využít bonding.


"O krok blíže k potřebám maminek a novorozenců" - program plánovaná edukace pro mámy

Edukace má pozitivně ovlivnit vztah matky k dítěti a následně dítěte k ní. Program nemá mámy jen informovat, ale především je pomocí rad a návodů naučit praktickým dovednostem.

Edukace je určena především maminkám

které řeší kojení (praktická pomoc s kojením, problémy s kojením, laktační krize, pocit snížené tvorby mléka)
které chtějí poradit s péčí o novorozence (péče o pokožku, ošetřování pupku, polohování novorozence, režim novorozence)
budoucím maminkám, které se jimi teprve stanou a chtějí mít informace ještě před porodem

Kdy a kde edukace probíhá

  • edukace je v prostorách prostějovské porodnice v úterý a čtvrtek od 13,00 do 14,30 hodin, po tel. domluvě. V úterý se týká především kojení (technika, polohy, nácvik, problémy), ve čtvrtek hlavně péče o novorozence (koupel i prakticky, péče o kůži). Edukaci provádí staniční sestra novorozeneckého oddělení Andrea Pechová
  • je možná i konzultace telefonicky – 601 329 818

Naším cílem je vyjít maminkám maximálně vstříc, aby start do života novorozence zvládala co nejlépe.

zpět na úvodní stránku oddělení