Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 582 315 111
+420 582 359 169
+420 582 359 170

Během porodu

Jestliže Vás nemá do porodnice kdo odvézt, volejte ZDRAVOTNÍ DOPRAVU.
Telefon: 582 332 244, 800 100 999

K akutnímu i plánovanému příjmu se dostavte na porodní sál gynekologicko-porodnického oddělení v 2. patře.

Po porodu zůstává maminka společně s děťátkem 2 hodiny na porodním sále pod kontrolou porodní asistentky. Následně je maminka i s novorozencem převezena na oddělení šestinedělí. Realizujeme zde systém "roming-in", což znamená, že miminko je od porodu stále se svou matkou. Od prvních chvil též maximálně podporujeme kojení. Porodní asistentky Vám poradí s hygienou v šestinedělí, kojením a s péčí o prsa, stravou kojící maminky. Domů jsou maminky s miminky propuštěny standardně 3. den po spontánním porodu, 4. den po císařském řezu.


Otec u porodu

Samozřejmostí je přítomnost otce, nebo blízké osoby u porodu. Této možnosti využívá většina tatínků. Otec se stává důležitým spolupracovníkem při porodu a pro oba partnery je možnost prožít společně okamžiky narození jejich děťátka velmi silným zážitkem. Přítomnost otce nebo blízké osoby je zdarma. Přítomnost doprovodu je samozřejmá také u císařského řezu.


Tlumení bolesti u porodu

Rodička během porodu může využít možnosti tlumení bolesti pomocí různých typů analgetik, které indikuje lékař.

V naší nemocnici provádíme tyto druhy analgezií a anestezií:


Epidurální analgezie

Je nejlepší a nejúčinnější způsob ovlivnění porodní bolesti.

Princip metody spočívá v zavedení speciální kanyly anesteziologem do zad, přes kůži směrem k páteři a aplikaci směsi, která při správném poměru a dávce umožní významně zmenšit intenzitu vnímání porodních bolestí. Porod tak mamince zkrátí a zpříjemní. Epidurální analgezie na přání rodičky je za poplatek. Významnou měrou je také indikována porodníkem pro změkčení porodních cest (např. indukce při odteklé vodě u předčasného porodu).

V případě nepostupujícího porodu a nutnosti provést císařský řez lze epidurální analgezii prohloubit v anestezii, v níž se dá operace zcela bezbolestně provést a dále se epidurální katetr užít k tlumení pooperačních bolestí.

Metoda má svoje podmínky, důvody podání či nepodání a rizika. Více informací se dozvíte v ambulanci porodního sálu.

Epidurální katetr aplikuje anesteziolog, proto není absolutně vždy metoda dostupná. (V případě akutní potřeby anesteziologa jinde v nemocnici.) Máme maximální snahu, aby byla analgezie pro rodičky dostupná co nejvíce.

Inhalační analgezie

je v některých státech velmi oblíbená, používá směs oxidu dusného a kyslíku 50:50. Inhaluje se během kontrakcí. Ovlivnění plodu je minimální. Tento druh analgezie nabízíme zdarma.

Spinální anestezie (spinální blokáda, "spinál")

Je způsob místního umrtvení (anestezie), kdy tenkou jehlou je do páteřního kanálu přímo do moku  vpraveno určité množství lokálního anestetika, které vyřadí vnímání bolestivých podnětů (nejčastěji od pasu dolů) a umožňuje tak zcela bezbolestné provedení operace (císařského řezu, vaginální hysterektomie). Analogicky mnozí lidé znají situaci od svého zubního lékaře, kdy svodný způsob umrtvení umožňuje provést bezbolestně jinak nepříjemný úkon.

Pacientka je tedy zcela při vědomí, necítí však bolest. U císařského řezu tak přímo vidí a slyší narození svého dítěte.

V porovnání s epidurální anestezií je rychlý nástup účinku (císařský řez se dá zcela bezbolestně začít během 4-5 minut), nevýhodou nemožnost přidat dávku po operaci k tlumení pooperační bolesti.

Vždy je potřeba zvážit přínosy a rizika spinální anestezie, ptejte se svého lékaře a anesteziologa, který provádí předoperační konzilium.

Celková anestezie

Celková anestezie (narkoza) je nutná např. při akutním císařském řezu, kdy není čas  na aplikaci metod regionální anestezie, u emergentních sekcí a neočekávaných zvratech v porodním ději, akutní asfyxii plodu a podobně. Také si ji vybírají některé rodičky, které z různých důvodů nechtějí, nebo nemohou mít spinální nebo epidurální anestezii.

Některé zákroky ve III. a IV.době porodní mohou vyžadovat celkovou anestezii.


Bonding

Naše nemocnice se řadí mezi Baby-Friendly Hospital, proto se snažíme přistupovat co nejpřirozeněji k čerstvě narozenému miminku i jeho matce. Jedním z důležitých aspektů je i tzv. Bonding, tedy přiložení dítěte ihned po porodu na břicho matky.

Jsou-li zdravé děti položeny ještě nahé na tělo matky, lépe se přizpůsobí  životu mimo dělohu. Snáze udrží tělesnou teplotu, na nahém břiše matky prakticky nepláčou, mají nižší hladiny stresových hormonů a kojení se u nich rozbíhá dříve. Zvláště když se podaří dobře první přisátí. Když se matka a novorozenec dotýkají holou kůži (skin to skin), kolonizuje se kůže miminka matčinou mikrobiální florou, která ho chrání před choroboplodnými zárodky, a je pro novorozence nejpřirozenější. V případě porodu císařským řezem nebo při nemožnosti ze strany matky, může první kožní kontakt zajistit otec. Jeho bakteriální osídlení kůže je přirozenější než špitální nozokomiální kmeny


Odběr pupečníkové krve

Naše porodnice je jedním z odběrových center pupečníkové krve. Zákrok je naprosto bezbolestný a maminku a novorozence nijak nezatěžuje. Odběr se provádí bezprostředně po porodu dítěte, ale ještě před porodem placenty.

Pupečníková krev pomáhá dětem s leukémií, ale také se s její pomocí uzdravují lidé s poruchou krvetvorby.


zpět na úvodní stránku oddělení