Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 582 315 111
+420 582 359 169
+420 582 359 170

Edukační centrum

Edukační centrum je nyní k dispozici pacientům čtyři dny v týdnu v 1. Patře polikliniky nové nemocnice:

Pondělí až čtvrtek: 8.00 – 12.00hod.
Telefonické objednání:   582 315 160
Edukační sestra: Lenka Prokopová

O centru:

Od doby vzniku edukačního centra uplynulo už více než 8 let a za tu dobu jím v prostějovské nemocnici prošlo již přes 5000 diabetiků.

Diabetes mellitus představuje v současné době jedno z nejzávažnějších civilizačních onemocnění a počet diabetiků v populaci neúměrně narůstá. Dříve toto onemocnění bylo charakteristické pro osoby staršího věku, nyní už můžeme říci, že je diabetes častěji diagnostikován i u mladších ročníků. Je to hlavně díky současné době, která se vyznačuje neustálým spěchem, stresem a nedostačující životosprávou. To vše pak dává velkou šanci vzniku tomuto onemocnění.

Diabetes mellitus je celoživotní a proto vyžaduje trvalou edukaci nemocného.Edukace vede ke zlepšení kvality života, kompenzace diabetu, snižuje počet komplikací a dává velkou šanci žít plnohodnotný život.
Je to proces, který nikdy nekončí.

Pod termínem edukace diabetika rozumíme výchovu a vzdělávání k samotnému zvládání diabetu.

Životní změny, výskyt diabetických komplikací, nebo jiných nemocí, vyžaduje osvojování si nových informací, způsobů léčby a dovedností, které by měly nemocnému pomoci pochopit diabetes a převzít plně zodpovědnost za své zdraví.

Ke zvládání diabetu je potřeba spolupracující tým lékařů (diabetologů), sester (edukačních, nutričních) a v neposlední řadě i pacienta samotného. Cílem edukační sestry je poskytnout dostatek základních informací i praktických dovedností, které pacientovi pomohou se snáze orientovat v nemoci.

Vzdělávání diabetiků se v prostějovské nemocnici provádí jak ambulantně, tak i při hospitalizaci. Vycházíme vstříc i rodinným příslušníkům, kteří mají také zájem se o této nemoci více dozvědět a tím poskytnout větší oporu nemocnému.

Edukace se týká především samostatné kontroly nad diabetem, schopností pochopit jeho podstatu, naučit se používat diabetické pomůcky, jako je glukometr, inzulinová pera, umět vést záznamy své léčby a tím se z významné části podílet na kompenzaci diabetu.

Je nutný individuální přístup k řešení životosprávy (základní živiny, obsah sacharidů ve stravě), inzulinoterapii  (druhy, uložení a místa vpichu inzulinu, nácvik a frekvence aplikace) a pohybové aktivitě. Nedílnou součástí jsou také informace týkající se akutních (hypoglykemie, hyperglykemie) či pozdních (prevence a léčba diabetické nohy) komplikací.

Edukační místnost nabízí široké spektrum využití, při konzultacích s pacienty jsou využívány pomůcky a materiály související s léčbou či prevencí a při skupinových edukacích se využívá i videoprojekce.

Děkujeme za podporu a spolupráci firmě BIOFERM CZ, spol. s r.o.

zpět na úvodní stránku oddělení