Handicap nemusí znamenat konec světa: Jak prostějovská ergoterapie vrací pacientům samostatnost
3.12.2024
Pád z výšky, autonehoda, či mozková příhoda – události, které mohou z minuty na minutu doslova převrátit život na ruby. Pacienti po nich často trpí trvalou ztrátou mobility a s ní spojenou soběstačností, často se v nové situaci cítí izolovaní a závislí na jiných. Pomoci jim může hospitalizace na lůžkovém oddělení Centra léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Prostějov, kde si díky spolupráci s ergoterapeuty opět osvojí některé činnosti každodenního života, a tak se jim částečně navrátí i samostatnost.
„Ergoterapeutický přístup je založen na individualizované terapii, která kombinuje nejnovější poznatky s praktickými aspekty každodenního života," vysvětluje Zdeňka Spáčilová, DiS, ergoterapeutka Nemocnice AGEL Prostějov a dodává: „S pacienty, kteří mají například poranění míchy, trénujeme cíleně sebeobsluhu na lůžku, samostatné přemístění na vozík a zpět do lůžka. Schopnost samostatně se obléct, najíst se či napít, což je pro běžný denní život zcela zásadní.“
Pacienti si všechny tyto dovednosti trénují přímo v prostějovské ergoterapii. Díky tomu mají možnost si pod dohledem terapeutek vyzkoušet pro ně náročné úkony a osvojit si nejlepší postupy. Ergoterapeuti jim také doporučují a ukazují speciální pomůcky pro zjednodušení oblékání i osobní hygieny. Pacienti si množství pomůcek mohou vyzkoušet i ve speciálně upravené kuchyňské lince, kterou je ergoterapie vybavena. „Máme zde například lemy na talíře nebo upravené příbory, díky kterým je pacient schopen se najíst jednou rukou,“ dodává Zdeňka Spáčilová.
Práce ergoterapeuta s pacientem však nekončí na terapii, naopak pomáhá i s navržením úpravy domácího prostředí. Nejenom u vozíčkářů, ale i u pacientů, kteří používají kompenzační pomůcky pro chůzi, je třeba vyřešit architektonické bariéry. Ve starších domech či bytech jsou to úzké chodby a malé prostory v koupelně či na WC. Důležité je zde počítat s manipulačním prostorem, který je potřeba jak pro handicapovaného samotného, tak pro případnou dopomoc druhé osoby. Dosahové vzdálenosti se také v rámci zdravé populace a osob na invalidním vozíku výrazně liší. Při úpravách bydlení je nutné myslet i na budoucnost a na prognózu daného onemocnění či zranění.
„Každý pacient je individuální a vždy je nezbytné zeptat se, co jej teď nejvíce trápí a čeho chce dosáhnout. Společně se snažíme stanovit si reálné cíle a postupně je naplňovat. V některých případech, pro dosažení maximální soběstačnosti, je třeba využít kompenzační pomůcky. Například jsme měli pacienty s poruchou termoregulace (špatné rozpoznání teplých a studených vjemů, s čímž je spojeno riziko opaření) a těm jsme pro větší bezpečí doporučili baterii do sprchy s nastavením stupňů teploty vody,“ říká Bc. Tereza Vytásková, další z prostějovských ergoterapeutek.
Prostějovská ergoterapie disponuje dvěma pracovnami, které jsou vybaveny nejmodernějšími pomůckami a přístroji sloužícími pro nácvik běžných denních činností, ergoterapii horních končetin a testování výkonnosti pacientů a klientů. Ergoterapie je nabízena lůžkovým i ambulantním pacientům. Zároveň je zapojena do programu Ergodiagnostiky, který ve spolupráci s Úřady práce testuje zbytkový pracovní potenciál klientů s trvalým handicapem. Testování klientům sdělí, jakou zátěž a jaký typ práce jsou či případně budou schopni vykonávat a stanoví jejich limity.
Ergoterapie je nedílnou součástí rehabilitačního procesu nejenom pro handicapované. Pomáhá pacientům dosáhnout maximální možné samostatnosti v běžném životě. Díky ergoterapii mohou pacienti získat zpět pocit kontroly nad svým životem, zvýšit si sebevědomí a zapojit se do společenského života naplno.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL