V Nemocnici AGEL Prostějov se loni rodili nejčastěji Jakubové a Elišky

6.1.2023

Tradiční jména vybírá pro své potomky většina českých rodičů. Svědčí o tom také statistiky z porodnice Nemocnice AGEL Prostějov. Jméno Jakub zde bylo vloni vůbec nejčastějším vybraným jménem pro miminko, dostalo jej celkem 27 chlapců. U dívek pak jednoznačně dominovala Eliška, toto jméno vybralo pro svou dceru 19 rodičů.

Celkově se v roce 2022 narodilo v prostějovské nemocnici 697 dětí, z toho bylo 358 chlapců a 339 dívek. Mezi dětmi byly tři páry dvojčat. Nejplodnějším měsícem byl srpen, kdy zdravotníci asistovali u 74 porodů. Naopak nejméně rušným obdobím byl měsíc březen, kdy prostějovskou porodnici vyhledalo 48 maminek.

Tradiční jména jsou mezi rodiči stále nejvíce oblíbená, což dokazují i loňské statistiky. Do pětice nejčastěji vybíraných jmen v prostějovské porodnici se v roce 2022 zařadila tato:

1. Jakub (27krát)                                                1. Eliška (19krát)

2. Matyáš a Šimon (shodně 15krát)                   2. Natálie a Viktorie (shodně 12krát)

3. Tobiáš (14krát)                                               3. Adéla (9krát)

4. Jan (13krát)                                                    4. Laura, Sofie a Tereza (shodně 8krát)

5. Petr a Štěpán (shodně 12krát)                       5. Aneta a Nela (shodně 7krát)

Někteří rodiče pro své miminko naopak vybrali jméno, které tak časté není. Mezi novorozenými děvčaty tak byla například také Jasmína, Mia, Meda, Glorie, Malvína, Melissa, Polina či Trinity. U chlapců pak šlo například o jména Artem, Brian, Eliot, Franko, Johnny, Ori, Tommy nebo Ustym