Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 582 315 111
+420 582 359 169
+420 582 359 170

O nemocnici

Na transfúzní oddělení Nemocnice AGEL Prostějov dorazí andělé i čerti

28.11.2022

U příležitosti oslav svátku sv. Mikuláše pořádá Nemocnice AGEL Prostějov v pondělí 5. a v úterý 6. prosince Mikulášské darování krve. Na příchozí dárce bude na oddělení čekat tematická výzdoba, chybět nebudou andělé i čerti, a samozřejmě také sladká nadílka. Na akci, která bude probíhat od 6 do 8 hodin, jsou zváni všichni dárci včetně prvodárců

Dárců krve je aktuálně nejen na Prostějovsku nedostatek. „Zejména nám chybí dárci krve s negativním Rh faktorem, tedy A-, B-, AB- a 0-. I ostatních dárců je ale málo, oceníme tedy opravdu každého příchozího – ať už z řad našich pravidelných dárců, nebo ještě lépe z řad prvodárců, kteří jsou pro nás opravdovým pokladem,“ říká MUDr. Milena Lukešová, vedoucí lékařka hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov, a dodává, že aktuálně je v Česku přibližně čtvrt milionu pravidelných dárců krve, ovšem zhruba sto tisíc jich ještě chybí k bezproblémovému pokrytí poptávky po transfuzních přípravcích, které se používají například k léčbě krevních ztrát, chudokrevnosti nebo krvácivých poruch.

Nejčastějším důvodem, proč lidé krev darovat nechodí, je strach z odběru. Ten je ale často zcela zbytečný. „Darování krve není nijak dramaticky nepříjemné ani omezující, většina lidí má vlastně největší strach z neznáma. Právě pro ně by mohlo být Mikulášské darování krve, které nabízí tematické rozptýlení, vhodnou příležitostí pro první odběr,“ zve MUDr. Lukešová.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan ve věku od 18 do 65 let (prvodárci ve věku do 60 let), s váhou nad 50 kilogramů. „Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na odběrovém místě. Ideální přitom je, pokud dárce den před odběrem pije hodně tekutin, nejí tučná jídla a nepije alkohol,“ říká MUDr. Lukešová s tím, že v případě pochybností o možnosti dárcovství veškeré dotazy zdravotníci zodpoví na telefonním čísle 582315210 nebo na e-mailu transfuzka@npv.agel.cz.

Evidence a příjem dárců krve probíhá v Nemocnici AGEL Prostějov vždy v pondělky, úterky a čtvrtky v době od 6 do 8 hodin, a nejinak tomu bude i během Mikulášského odběru. Po zaevidování následuje u každého z dárců odběr krevního vzorku, vypsání dotazníku dárce krve a vyšetření lékařem. Pokud lékař uzná dárce za schopného darování, následuje samotný odběr. „U evidence k odběru se dárce musí prokázat průkazem totožnosti s fotografií a průkazem zdravotní pojišťovny. S ohledem na kapacitu odběrů je nutné, aby se pravidelní dárci k odběru krve předem objednávali, a to buď telefonicky, nebo emailem. Prvodárci se mohou dostavit k odběru i bez objednání“, dodává MUDr. Lukešová.

Výhodami darování krve je přitom v současnosti nejen dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, lékařské vyšetření, občerstvení nebo odpočet ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: