Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Léčba vůní, hudbou i chutěmi bude i nadále k dispozici v Nemocnici AGEL Prostějov

16.5.2022

Nemocnice AGEL Prostějov úspěšně obhájila statut certifikovaného pracoviště využívajícího koncept Bazální stimulace. Tuto alternativní léčebnou metodu využívají zdravotníci ve spolupráci s rodinnými příslušníky u těžce nemocných či postižených pacientů, kterým pomocí známých hlasů, písní, vůní, chutí či předmětů napomáhají k aktivizaci. Koncept Bazální stimulace využívá nemocnice od roku 2007 a za tuto dobu pomohla již stovkám pacientů

Metoda bazální stimulace spočívá v aktivizaci pacienta pomocí jemu dobře známých vjemů, ke kterým má osobní pozitivní vazbu a má je silně uchované v paměti. Léčba je proto u každého pacienta individuální a může se lišit i diametrálně.

„Základem bazální stimulace je co nejdetailnější autobiografická anamnéza pacienta, která vypoví o jeho oblíbených předmětech, chutích, vůních, písních, televizních pořadech, a podobně. Tato fáze se samozřejmě neobejde bez aktivní pomoci příbuzných. Na základě anamnézy pak oblíbené a známé podněty pacientům nabízíme, čímž je směřujeme k vyšší aktivizaci,“ vysvětluje Mgr. Marie Jouklová, hlavní sestra Nemocnice AGEL Prostějov.

Při léčbě pomocí bazální stimulace tak nemocničními pokoji často voní čerstvě namletá káva, znějí zvuky lidových písní či starých filmů, a nechybí ani fotografie členů rodiny nebo oblíbené předměty z domova. Terapie je přitom využívána u pacientů s poškozením mozku napříč generacemi i závažností zdravotního stavu – včetně osob v bezvědomí.

„Bazální stimulaci využíváme nejčastěji na neurologické JIP, kde jsou hospitalizováni pacienti s těžkým poškozením mozkových funkcí, vnímání, hybnosti a komunikace. Bazální stimulaci zde provádíme v rámci každodenní péče,“ prozrazuje Mgr. Jouklová s tím, že u některých pacientů má bazální stimulace doslova zázračné účinky.

„Lidský mozek má schopnost uchovávat životní návyky v paměťových drahách ve více regionech, a to nám dává šanci pomocí cílené stimulace uložené vzpomínky znovu aktivovat. Obecně nejlépe funguje čichová stimulace. Například u mladíka po těžké nehodě na motocyklu zafungovalo až pracovní tričko páchnoucí oleji a benzínem, které jsme mu pravidelně ukazovali a oblékali. U starší paní s obrovským krvácením do mozku, těžce slučitelným se životem, zase zafungovalo vkládání plyšové kočky za krk ke tváři. Paní měla podobnou doma. U sportovce jsme pak použili pálku na stolní tenis a pohár – tyto známé předměty jsme mu vkládali do rukou,“ popisuje Mgr. Jouklová s tím, že první reakce pacientů jsou ale jen nepatrné a zaregistruje je jen erudovaný a proškolený personál.

Ve chvíli, kdy tato terapie zafunguje, je pomocí známých podnětů nastartována aktivita ve zdravé části mozku, která na sebe následně přebírá funkci těch částí, které byly nemocí či úrazem poškozeny. V Nemocnici AGEL Prostějov byly prvky konceptu Bazální stimulace použity u mnoha stovek pacientů, a další ji budou moci využít i v budoucnu. Nemocnice totiž úspěšně obhájila statut certifikovaného pracoviště této unikátní ošetřovatelské metody.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: