Vzpomínáme na primáře chirurgie MUDr. Jiřího Horného

1.12.2021

Blížící se konec kalendářního roku je časem bilancování, obdobím rodících se nových perspektiv, nových plánů a výhledů, ale též obdobím zamyšlení a vzpomínek. Také prostějovští chirurgové, na počátku letošního prosince vzpomínají smutného výročí. Prvního prosince to je 25 let, co tragicky zemřel emeritní primář chirurgického oddělení prostějovské nemocnice MUDr. Jiří Horný.

Prim. MUDr. Jiří Horný       8. 7.1933 - 1.12.1996

Primář Horný se narodil v Olomouci, kde v letech 1951-1958 studoval LF UP. Po promoci byl zaměstnán v psychiatrické léčebně ve Šternberku, kam dostal tzv. „umístěnku“. Do prostějovské nemocnice – tehdejšího OÚNZ nastoupil v listopadu 1959 jako internista a v září 1962 přešel na chirurgickou ambulanci. Chirurgie jako medicínská věda mu učarovala na celý život. Obětoval jí všechnu svoji energii, zápal, čas a nadšení. Přes vynikající schopnosti a získané atestace byl z politických důvodů stále držen jen na místě primářova zástupce. V roce 1991 byl konečně jmenován primářem a tuto vedoucí funkci úspěšně vykonával čtyři roky. Začátkem roku 1995 odešel do zaslouženého důchodu. Velmi se těšil  na svoji zahrádku, kytaru, knihy a odpočinek. Ten si však užil jen necelé dva roky. Po tragické ztrátě milovaného syna dobrovolně ukončil svůj, obětavou prací naplněný život. Provedl tisíce operací, zavedl do praxe nové metody – jen namátkou – jako vůbec v ČR jeden z prvních provedl žaludek šetřící operaci na jeho bloudivých nervech, aby se vyhojila vředová nemoc žaludku a dvanáctníku. V 70. letech zavedl používání šicích aparátů tzv. „staplerů“. Precizně prováděl kosmetické operace křečových žil a vynalezl k tomu speciální instrumentarium, jehož první prototypy sám ve své domácí dílně vyráběl. Bylo mu přijato přes 200 zlepšovacích návrhů, vynálezů a patentů, byl opakovaně vyhlášen jako nejpracovitější vynálezce Ministerstva zdravotnictví ČR. Jeho dlouholetá vědecká činnost vyvrcholila, když mu po letech příprav a tvrdé práce nakladatelský dům Grada vydal knihu s názvem: “Rychlá kosmetická operace varixů dolních končetin“. Uznávaný lékař, zkušený praktik a moudrý učitel a rádce, to byl  primář MUDr. Jiří Horný.