Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 582 315 111
+420 582 359 169
+420 582 359 170

O nemocnici

Nemocnice AGEL Prostějov odmění dárce na Světový den dárců krve

10.6.2021

Čtrnáctý červen patří tradičně všem lidem, kteří darují bezplatně svou krev, aby tak pomáhali jiným. V tento den totiž slavíme Světový den dárců krve, k jehož oslavám se opět připojuje i Nemocnice AGEL Prostějov, která nabídne dárcům krve a krevních složek v tento den drobné odměny. Všichni dobrovolní dárci krve si budou moci pozornost vyzvednout v pondělí 14. června od 6 do 8 hodin.

„Světový den dárců krve je určitá forma poděkování všem lidem, kteří pomáhají zachraňovat životy druhých. My jsme vděčni za každého jednoho dárce, a v současné době, kdy je i vlivem pandemie koronaviru dárců zoufalý nedostatek, to platí dvojnásob. Na naše dárce proto určitě nezapomínáme ani o jejich svátku,“ říká MUDr. Milena Lukešová, vedoucí lékařka hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov.

Dárek proto na hematologicko-transfúzním oddělení dostane každý, kdo přijde v pondělí 14. června od 6 do 8 hodin darovat krev. Vítáni jsou přitom všichni pravidelní dárci i prvodárci jakýchkoliv krevních skupin. Pravidelní dárci krve se k darování musejí předem objednat na telefonním čísle 582 315 210 nebo e-mailem na transfuzka@npv.agel.cz, prvodárci se mohou dostavit rovnou, i bez předchozího objednání.  „Aktuálně máme nedostatek dárců všech krevních skupin. Dárci jsou často blokovaní po prodělání  nemoci covid-19 , pokud byli v karanténě nebo cestovali do zahraničí - a nemusí jít o exotické destinace. Musíme například dodržovat blokace dárců i při cestování po Evropě, konkrétně po zemích s výskytem západonislké horečky, kdy dárce musíme vyřadit z odběrů na 28 dní od návratu z dané oblasti. Na webu  máme proto zveřejněn seznam evropských zemí  nebo oblastí, jejichž návštěva je důvodem  k dočasnému  vyřazení  z dárcovství  krve,“ vysvětluje MUDr. Lukešová s tím, že na webu Nemocnice AGEL Prostějov najdou zájemci i informace o možnostech dárcovství krve v souvislosti s očkováním proti covid-19. „Na webu máme zveřejněny komplexní informace ohledně darování krve a jejích složek v souvislosti s očkováním proti SARS-CoV-2. Například po aplikaci mRNA vakcin (Pfizer/BioNTech a Moderna) je odklad pouze 7 dnů po každé vakcinační dávce,“ prozrazuje Lukešová.

Situaci na poli dárců krve nyní ztěžuje i fakt, že v nemocnicích aktuálně došlo k ukončení omezení souvisejících s plánovanou operativou, s čímž souvisí zvýšené nároky na spotřebu transfúzních přípravků. Ty přitom mají omezenou délku spotřeby, takže nebylo možné se jimi v uplynulých měsících předzásobit.

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od 18 do 65 let. Pro darování krve musí být naprosto zdraví. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na odběrovém místě. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat. „Na našem webu si může  prvodárce pročíst Dotazník dárce krve, který bude vyplňovat před odběrem. Mnozí si až při čtení dotazníku uvědomí, že potřebují ještě další informace -  a pak je vhodné nás oslovit,“ uzavírá MUDr. Lukešová s tím, že výhodou darování krve je přitom v současnosti nejen dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení nebo odpočet ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za jeden odběr.  

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: