Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Vyhněte se během silvestrovského veselí nechtěným úrazům očí, radí odborníci Nemocnice AGEL Prostějov

28.12.2020

Nový rok už pomalu klepe na dveře. Je známo, že silvestrovské veselí s sebou přináší i mnohá zranění. Přemíra alkoholu, nepozornost ale i kinetická energie nám mohou pěkně zakoulet očima. Na co si dát během bujarých oslav pozor a jak nepřijít o zrak, radí primář očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov.

Během silvestrovských oslav dochází k nechtěným úrazům na těle, které mají často fatální následky. Oči nejsou výjimka. Poranit nás může nejen špatně odpálená rachejte, ale i obyčejná nevinně vypadající prskavka. Prskavky často dáváme do rukou těm nejmladším členům domácnosti a moc se nezamýšlíme nad tím, jaké hrozby v sobě skrývá při neopatrném zacházení. Stačí jeden prudší pohyb, nepozornost nebo zkoumavý pohled na krásně prskající hvězdičky a máme zaděláno na návštěvu u očního lékaře. „Důležité je držet prskavky dále od očí. Při prskání je riziko odlétnutí uhlíku do obličeje, potažmo do oka, a s tím související riziko popálení rohovky,“ zmiňuje primář očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov MUDr. Jakub Kopal.

Primář očního oddělení MUDr. Jakub Kopal má více než desetiletou kariéru v AGEL Středomoravské nemocniční a dle jeho slov traumata drobného charakteru tvoří alespoň 10 procent všech případů. Poraněných očí během své letité kariéry ošetřil nepočítaně. Proto vyzívá k opatrnosti během bujarých silvestrovských oslav. Zmiňuje zejména obsluhování zábavní pyrotechniky. „Během odpalování rachejtlí a petard vzniká možnost poškození očí potažmo zraku, které je dáno mechanizmem působení. Ať už popálení víčka či oka žhavým uhlíkem nebo následnou erozí rohovky. Dle zkušeností se objevují raritní úrazy typu trefení očí rachejtlí či světlicí. V těchto případech mohou být následky pro oko fatální. Na základě intenzity zásahu dochází od prosté eroze, která se zhojí během pár dní až k nevratnému poškození rohovky se snížením až ztrátou zraku. Je důležité být obezřetný a dodržovat návod k obsluze zábavní pyrotechniky,“ nabádá MUDr. Jakub Kopal.

Možná si říkáte, že Vám jako pozorovatelům často až ohromujícího ohňostroje nic nehrozí. Pokud si držíte dostatečný odstup od odpalovacího zařízení, poškození zraku vám prakticky nehrozí. Pozor ovšem na nepříjemný kouř, který přichází po odpálení pyrotechniky. Hrozí přímé podráždění kouřem, které může způsobit krátkodobé rozmlžené vidění. Budete plakat - úlevou, kterou vám v tomto případě zajistí umělé slzy.

Nechtěné úrazy očí nám nehrozí jen venku při pyrotechnické zábavě, ale i v pohodlí domova. Napříkad špunt od sektu, který bouchne pár sekund před odbytím půlnoci. Na vině může být kinetická energie a tlak bublinek uvnitř lahve. Své o tom ví i nešťastník, kterého před lety ošetřoval primář Kopal. „Před lety se na oddělení, kde jsem tehdy pracoval, dostavil pán, kterého trefil o půlnoci špunt přímo do oka. Že prý hůř vidí. Při podrobném vyšetření jsme zjistili, že si způsobil traumatickou kataraktu (zákal čočky), kterou mu způsobila právě vystřelená zátka. Tyto typy zranění se vyvíjí docela rychle a během krátké doby výrazně zhorší zrak. I u tohoto pána se zrak zhoršoval doslova ze dne na den, takže jsme byli nuceni operovat, aby opět okem viděl jako dřív. Dále - hlavně u dětí je v domácím prostředí riziko poškození rohovky jehličím. Děti se často neopatrně honí kolem stromku a některé se „šmrnce“ větvičkou do obličeje, včetně oka,“ varuje primář očního oddělení MUDr. Jakub Kopal.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: