Pacienty s onemocněním srdce hlídají v prostějovské nemocnici nové telemetry

23.10.2020

Čtyři nové moderní přístroje, telemetry, sloužící k sledování srdečního rytmu, zakoupila pro interní oddělení B Nemocnice AGEL Prostějov. Celkem je nyní na interním oddělení B pro pacienty připravených osm telemetrů, takže lze měřit parametry současně až u osmi klientů. Pořízení nových telemetrů pro interní oddělení přišlo na téměř 800 tisíc korun.

Telemetrický přístroj ocení zejména pacienti po infarktu myokardu a dalších kardiovaskulárních chorobách, kteří jsou ve vyšším riziku poruchy srdečního rytmu. „Díky telemetrii dokážeme nepřetržitě sledovat srdeční rytmus, v případě náhlé vážné poruchy rytmu rychle diagnosticky a léčebně reagovat a zachránit tak prakticky pacientovi život,“ říká primář interního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov MUDr. Miloslav Špaček s tím, že telemetr slouží k monitoraci srdeční akce, počtu pulzů pacienta na dálku, takže dokáže detekovat životu nebezpečné arytmie.

Pacienti v případě použití telemetrie mají na sobě připevněn EKG snímač, který nosí po dobu 24 hodin denně na krku. Jeho prostřednictvím je trvale snímán jejich EKG rytmus, který je přenášen na centrální monitor umístěný na interní JIPce. Pokud telemetr zachytí nepravidelnost v srdečním rytmu pacienta, okamžitě začne alarmovat a pacientovi je okamžitě poskytnuta včasná pomoc.

Díky telemetrickému systému mohou lékaři prostějovské nemocnice mnohem přesněji diagnostikovat srdeční nemoci. Přístroje také zároveň umožňuje mnohem efektivnější léčbu. V případě záchytu život ohrožující takzvané maligní arytmie přístroj alarmuje personál k poskytnutí okamžité pomoci. V těchto případech telemetrie doslova zachraňuje pacientovi život.

„Před časem byl na našem oddělení hospitalizován pacient po srdečním infarktu. Přestože byl muž bez jakýchkoliv potíží, byl vzhledem k rozsahu prodělaného infarktu telemetricky monitorován. V nočních hodinách, v době spánku pacienta, byla sestrou zachycena na monitoru zhoubná arytmie tzv. fibrilace komor. Okamžitý terapeutický zákrok - defibrilace, zachránila pacientovi život,“ vysvětluje na konkrétním případu přínos nového přístroje primář Špaček.