Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Prostějovská nemocnice testuje na maximum. V některých dnech je pozitivní každý druhý odběr

10.11.2020

Odborníci z mikrobiologické laboratoře Nemocnice AGEL Prostějov vyšetřili jen v minulém týdnu téměř 4 tisíce vzorků na nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Tým zdejších odborníků dokázal efektivně zareagovat na hektické období a původně plánovaný počet denních vyšetření ztrojnásobil. Pomohlo personální posílení, nové laboratorní vybavení a zejména obrovské nasazení zdravotníků.

„V současné době je na Prostějovsku obrovský boom, někdy zachytíme i 50 procent pozitivních vzorků za den,” potvrzuje hned na úvod MUDr. Mgr. Ivana Kohnová, primářka Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice AGEL Prostějov. Její tým dokázal efektivně reagovat na hektické období a původně plánovaný počet denních vyšetření až ztrojnásobit. Jak dokládají její slova, původní plán byl zcela jiný: „Naše představa byla, že budeme nízkokapacitní laboratoří s počtem testů maximálně do 250 za den. Jakmile pandemie nabrala na síle a začaly se na nás valit požadavky o vyšetření, prodlužovali jsme směny a začali vyšetřovat až 300 vzorků denně. Bylo nutné posílit personál, pořídit další analyzátory a dnes už se pohybujeme v hodnotách 500 až 600 testů denně, výjimečně jsme se dostali i přes hranici 700 vyšetření.”

Do analýz vzorků se museli v prostějovské nemocnici zapojit další zaměstnanci z Oddělení laboratorní medicíny, konkrétně z biochemie a hematologie, neboť mají k této práci nejblíže. Umí pipetovat a práce s analyzátory jim není cizí a pomáhají rovněž s administrativní a pomocnou zdravotnickou práci. Dále se laboratoř podařilo personálně posílit novými zaměstnanci, kteří prochází procesem zaučování, ale již nyní jsou nápomocni v nespecializovaných činnostech. „To, že dokážeme vyšetřovat takový objem vzorků, je jen za cenu nadstandardního pracovního nasazení lidí, kteří pracují přes čas a do pozdních večerních hodin. Svou nezanedbatelnou roli hraje také vybavení laboratoře. Máme dva nové extraktory nukleových kyselin, tři nové termo-cyclery, pracujeme celkem ve třech laminárních boxech a také nám byla pořízena nová výpočetní technika,” zdůrazňuje primářka Kohnová.

Oproti jarnímu období už zdravotníky nezdržuje zdlouhavé vyplňování excelových tabulek pro Krajskou hygienickou stanici, žádanka o vyšetření byla plně elektronizována a další služby v oblasti elektronické podpory fungují velmi dobře - od automatického stažení elektronických žádanek ÚZIS až po automatické odesílání SMS pacientům a automatické odesílání výsledků vyšetření zpět do databáze Informačního systému infekčních nemocí, který je součástí ÚZIS. „Nicméně, i tak se všichni pořádně oháníme. Je to náročná mravenčí a nekončící práce, při které je nutná soustředěnost, přesnost, dobrý zrak a v neposlední řadě je důležitá i dokonalá organizace celého procesu jako celku,” uvádí MUDr. Mgr. Ivana Kohnová s tím, že trvajícím nedostatkem elektronické žádanky ÚZIS je velmi malé písmo, které nedokáže každý správně přečíst a chybějící potřebné údaje (datum a pořadí odběru, klin.diagnoza a identifikace odebírající osoby).

Největším strašákem je v současné době obava z personálního výpadku, který by mohl Oddělení laboratorní medicíny postihnout. Takovou situaci nelze ani předjímat, ani naplánovat, většinou přijde naprosto nevhod a nečekaně. Absenci zaměstnanců s odpovídají erudicí nelze nahradit a v krajním případě by se muselo vyšetřování vzorků v Nemocnici AGEL Prostějov omezit nebo přerušitů. „Další noční můrou, která nás soustavně pronásleduje, je nedostatek diagnostických souprav a plastů, bez nichž vyšetřování nelze provádět. Celý evropský trh je s ohledem na enormní globální poptávku vyčerpán. Každé vyšetření stojí i na takových drobnostech jakou je například plastová pipetovací špička nebo plastová reagenční destička,” upozorňuje primářka.

V mikrobiologické laboratoři prostějovské nemocnice jsou vyšetřovány jak vzorky pacientů odebraných na odběrových místech u nemocnic AGEL Středomoravské nemocniční v Přerově, Prostějově a Šternberku, ale také vzorky pacientů hospitalizovaných v těchto nemocnicích.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: