Odborníci Nemocnice AGEL Prostějov školili kolegy v unikátní metodě

3.9.2020

Kratší doba trvání výkonu, pohodlnější ovládání instrumentů a menší rizika spojená s výkonem, to vše je možné díky speciální metodě, kterou úspěšně na gastroenterologickém oddělení Nemocnice AGEL Prostějov používají lékaři při metodě ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie). Jako jedni z mála v Česku a jediní na Moravě využívají v Nemocnici AGEL Prostějov krátkého vodiče. Metodu a její modifikaci dnes prostějovští gastroenterologové demonstrovali i pro další odborníky v rámci praktického workshopu.

ERCP je speciální endoskopicko-radiologická metoda na vyšetřování a terapii chorob žlučových cest a slinivky břišní. Endoskopista (operatér) zavede do ústy speciální endoskop s boční optikou do dvanácterníku, do místa vyústění žlučových cest a vývodu slinivky břišní a pomocí rentgenového záření a kontrastní látky zobrazuje žlučové cesty a v některých případech i vývod slinivky břišní. Pracovním kanálem endoskopu pak může zavádět do pacienta nejrůznější nástroje (vodiče, speciální nože, balóny, košíky, stenty apod.) Metoda slouží k diagnostice a léčbě zánětů, nádorů, odstraňování žlučových kamenů atd.

„Unikátní krátká metoda používá k zavádění těchto instrumentárií kratší vodiče délky asi 2,5 metru - oproti dlouhé metodě, která využívá vodič délky přes 4 metry. Metoda trvá kratší dobu, je pohodlnější pro zdravotní sestru i pro lékaře a v konečném důsledku má méně komplikací,“ říká MUDr. Mgr. Jaroslav Maceček, Ph.D. MBA, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Prostějov.

V Česku se častěji provádí ERCP za použití dlouhých vodičů, ačkoliv v západní Evropě a USA je krátká metoda běžná. I proto Nemocnice AGEL Prostějov aktivně vzdělává odborníky v této oblasti.  „Na dnešním workshopu pro gastroenterology jsme představili krátkou metodu, nástroje, které se při této metodě používají, a v praktické části jsme si ukázali, jak jsme metodu modifikovali a jak se provádí v praxi. ERCP je invazivní metoda a má svá rizika,“ popisuje primář Maceček a dodává, že endoskopické zákroky jsou oproti klasické otevřené operaci i přes rizika bezpečnější.

Gastroenterologické oddělení Nemocnice Prostějov nabízí miniinvazivní postupy a metody. Lékaři ročně provede více než 3000 endoskopií a čekací doba je minimální, u plánovaných výkonů v řádu několika dnů. Oddělení rovněž sleduje a léčí pacienty s chorobami zažívacího ústrojí, jako je onemocnění jater, žlučových cest, slinivky břišní, žaludku, tenkého s tlustého střeva.