Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Lékař radí: Žloutenka může probíhat i zcela bez příznaků, testování není od věci

10.8.2018

Zdravotníci v České republice každoročně evidují osm set až tisíc nových akutních i chronických případů hepatitidy typu C. Statistiky ale pracují jen s počtem pacientů, u kterých bylo onemocnění potvrzeno testy. U žloutenky typu C přitom odborníci předpokládají stovky dalších lidí, kteří s nemocí žijí nevědomky i celé roky. Žloutenka typu C se totiž nemusí na organismu vždy viditelně projevit. Vhodným krokem je proto podle odborníků preventivní testování.

„Žloutenka postihuje miliony nových pacientů ročně a celosvětově je osmým největším zabijákem. Zvláštní na žloutence je přitom to, že pacienti mnohdy nedokáží zpětně identifikovat, kdy a kde se mohli nemocí nakazit. Zejména hepatitidy typu C pak bývají často neobjeveny a neléčeny, a proto patří mezi nejčastější příčiny nádorů a cirhózy jater,“ říká MUDr. Zdeněk Prokeš, primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov, s tím, že právě brzké odhalení viru pomocí laboratorního vyšetření je podmínkou pro co nejúspěšnější léčbu.

Laboratorní potvrzení nebo vyloučení infekce virem hepatitidy C, která bezpříznakově probíhá ve více než třech čtvrtinách případů, se provádí metodou průkazu přítomnosti specifických protilátek v krvi. „Tato metoda potvrdí, zda se organismus setkal s hepatitidou kdykoliv v průběhu života. U pacientů s pozitivním nálezem protilátek je pak nutné ještě stanovit a kvantifikovat aktuální přítomnost virové RNA. K tomu slouží molekulárně biologická metoda polymerázové řetězové reakce v reálném čase,“ vysvětluje Mgr. Hana Bílková Fránková, vedoucí ostravské laboratoře klinické mikrobiologie AGEL LAB, s tím, že laboratoř rutinně stanovuje také konkrétní genotyp hepatitidy, což je stěžejní pro nastavení vhodné léčby. 

Testování přítomnosti hepatitidy je vhodné zejména v případech, kdy člověk přišel do kontaktu s infikovanou osobou, nebo ví o přítomnosti infekce ve svém okolí. Rizikovými aktivitami jsou pak například tetování či aplikace piercingu, půjčování holicích strojků či kartáčků na zuby a také sexuální styk. „Specifickou skupinu ohrožených pak tvoří lidé, kterým byla aplikována transfuze před rokem 1990, kdy testování začalo. Každý, kdo krev v tomto období dostal, má zhruba 1-2% pravděpodobnost nákazy,“ upozorňuje MUDr. Prokeš.

„Testovat by se měly především osoby s anamnézou injekční aplikace drog, a to i v případě jediné aplikace před více lety, nebo osoby, které jsou v kontaktu s osobami nakaženými virem hepatitidy. A to bez ohledu na to, zda u sebe pozorují jakékoliv obtíže,“ radí Hana Bílková Fránková s tím, že včasná diagnostika a včasné zahájení adekvátní terapie může zabránit rozvoji onemocnění například do cirhózy nebo hepatocelulárního karcinomu.

Zájemci o test přítomnosti hepatitidy mohou přijít i bez žádanky na kteréhokoliv odběrové místo sítě laboratoří AGEL LAB – v Ostravě, Novém Jičíně, Olomouci, Přerově, Českém Těšíně a dalších. Cena testu pro samoplátce je přibližně 400 korun a výsledky jsou známy již druhý den po odběru krve.

„Do druhého dne zajišťujeme klientům průkaz specifických anti HCV protilátek. Průkaz přítomnosti HCV RNA včetně kvantifikace i genotypizace provádíme následně nejpozději do 5 dnů,“ uzavírá Hana Bílková Fránková.

 

 

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: