Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Jako jedna z mála na Moravě nabízí Nemocnice Prostějov nově operaci hemoroidů šetrnou metodou THD

27.5.2016

Chirurgové Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL, provedli v těchto dnech zcela poprvé bezbolestný zákrok k ošetření hemoroidů. Tzv. operace metodou THD využívá dokonalé lokalizace příčiny hemoroidů ultrazvukovou sondou. Ve srovnání s dosavadními metodami je podstatně méně bolestivá a současně výrazně spolehlivější ve svém léčebném efektu. Pacienti mohou být navíc po zákroku brzy propuštěni do domácího léčení a již třetí nebo čtvrtý den po operaci se vracejí ke každodenním aktivitám.

Jako vůbec první pacientka podstoupila zákrok čtyřiačtyřicetiletá žena z Prostějovska, kterou potíže s hemoroidy trápily od porodu. „Pacientka byla vzhledem k rozsahu onemocnění a selhání ostatních metod léčby hemoroidů ideálním kandidátem pro zákrok metodou THD,“ uvádí MUDr. Petr Špička z chirurgického oddělení Nemocnice Prostějov.

Toto nadstandardní ošetření se provádí v bezpečném prostředí operačního sálu v celkové anestezii za krátkodobé, obvykle dvou až třídenní hospitalizace v šetrné celkové anestezii. Pacient je následný den po operaci propuštěn domů. Pooperační bolest je většinou minimální, a pokud to je opravdu nezbytné, stačí pacientovi běžná analgetika v tabletové formě. Po třech až čtyřech dnech se ošetřený vrací k běžnému způsobu života.

„Velkou výhodou tohoto ošetření je, že se neodstraňuje žádná tkáň konečníku, a tudíž odpadá bolestivé hojení ran. Prakticky jsou eliminována rizika spojená s ostatními typy operací hemoroidů,“ vysvětluje hlavní výhody MUDr. Špička s tím, že metodu lze použít prakticky u každého pacienta s hemoroidálním onemocněním. Především je tento typ operace nabízen pacientům s pokročilejším stupněm hemoroidů. Zákrok je bezpečný, s minimem rizik a komplikací. Prostředí operačního sálu a celková anestezie jsou předpokladem dokonalého ošetření.

Ačkoliv hemoroidy často ještě patří mezi „společenská tabu“, jedná se o problém hojně rozšířený. V populaci starší 50 let trpí hemoroidy více než polovina populace. Lidé se obvykle s těmito potížemi naučí žít, a tudíž lékaře vyhledávají teprve v případě alarmujících příznaků, jako je např. krvácení, často i masivní. „Mnoho lidí si onemocnění raději vůbec nepřipouští a tyto příznaky přehlíží, často také ze strachu z bolestivého ošetření. Takový přístup k těmto potížím je pro nemocného velmi riskantní. Hemoroidy mohou být často jedním z prvních varovných příznaků závažného onemocnění konečníku a tlustého střeva, nádory nevyjímaje,“ varuje MUDr. Petr Špička s tím, že v případě potíží se mohou pacienti obrátit také na moderně zařízenou proktologickou ambulanci Nemocnice Prostějov, která disponuje nejnovější video-technologií s možností fotodokumentace.

Nemocnice nabízí také neoperační metody ošetření hemoroidů, například přístrojem Hemoron, Baronovou metodou, apod. Ročně ošetří na chirurgickém oddělení Nemocnice Prostějov kolem jedné až dvou stovek pacientů a operují okolo 60 pacientů s pokročilým stupněm hemoroidálního onemocnění. „Léčbu navrhujeme vždy po pečlivém proktologickém vyšetření za použití nejnovějších technologií, individuálně na míru každému pacientovi,“ uzavírá MUDr. Špička.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: