Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Nemocnice Prostějov zve širokou veřejnost na Den hygieny rukou

2.5.2016

Pátý květen je Světovým dnem hygieny rukou, který každoročně připojují stovky zdravotnických zařízení napříč kontinenty. Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL, v tomto nebude výjimkou a přesně ve čtvrtek 5. května nabídne letos již poosmé zájemcům z řad široké veřejnosti osvětovou akci zaměřenou na hygienu rukou. Ve vstupní hale nemocnice budou připraveny ukázky správného mytí a dezinfekce rukou i informativní osvěta ohledně rizika přenosu infekcí.

 „Většina lidí si myslí, že výuku správné hygieny potřebují pouze děti. To je ale velký omyl. Drtivá většina lidí si myje ruce nedostatečně a navíc mnozí si nemyjí ruce vždy, kdy by měli. Ruce je potřeba umývat po toaletě nebo před i po jídle, ale také po zakašlání, kýchnutí i smrkání a také po jakémkoliv návratu z pobytu venku,“ upozorňuje MUDr. Jiří Šťastný, primář centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnice Prostějov s tím, že ruce je potřeba mýt nejen na dlaních, ale i shora a mezi prsty, což jsou nejčastěji opomíjená místa.

Řada lidí navíc nutnost mytí rukou podceňuje a často zdaleka nezná všechna možná rizika. Hygiena rukou je důležitá zejména kvůli prevenci přenosu infekčních a průjmových onemocnění, která mohou být mnohdy vážná. Prevence je přitom poměrně jednoduchá. Je ale potřeba ji provádět správně. „Typickými chorobami nemytých rukou jsou například virová hepatitida typu A, chřipka, salmonelóza, rotavirové infekce či enterovirové infekce, které mohou ve vážných případech ohrožovat životy a dokonce i způsobit smrt,“ varuje MUDr. Jiří Šťastný.

V rámci akce Den hygieny rukou budou instrumentářky z operačních sálů v Nemocnici Prostějov zájemcům názorně ukazovat správné mytí rukou, opravovat jejich techniku a také kontrolovat správné umytí pomocí speciální UV lampy. Zároveň je cílem zdravotníků motivovat návštěvníky i k důslednému vyžadování takovéto hygieny od okolí – ať už od blízkých a známých, nebo třeba i od zdravotnického personálu, který může být rovněž přenašečem choroby.

Zájemci o informace ohledně hygieny rukou mohou přicházet do vstupní haly Nemocnice Prostějov ve čtvrtek 5. května od 8.00 do 12.00 hodin. Vstup na akci, kterou Nemocnice Prostějov v minulosti začala pořádat jako jedna z deseti prvních nemocnic v Česku, je pro všechny zájemce zdarma.

 

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: