Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 582 315 111
+420 582 359 169
+420 582 359 170

O nemocnici

Nemocnice Prostějov zve na vyšetření zeleného zákalu zdarma

27.2.2015

Březen je každoročním termínem Světového týdne glaukomu (zeleného zákalu). Nemocnice Prostějov, člen skupiny AGEL, se letos k této akci připojí prostřednictvím Dne prevence zeleného zákalu, během kterého oční oddělení nemocnice nabídne zdarma všem zájemcům vyšetření nitroočního tlaku i odbornou konzultaci. Široké veřejnosti bude navíc přístupná i prohlídka očního oddělení. Akce proběhne v pátek 6. března od 10 do 14 hodin.

Světový týden glaukomu vyhlašuje každoročně Světová asociace glaukomu a Česká glaukomová společnost. Smyslem této akce je šířit osvětu týkající se prevence, metod diagnostiky, příznaků i léčby zeleného zákalu, který je druhou nejčastější příčinou slepoty na světě.

„Hlavní příčinou glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který je možné zjistit pomocí několikaminutového vyšetření. Řada lidí má už jen z této prohlídky obavy, což je ale úplně zbytečné. Vyšetření je zcela bezbolestné a může odhalit začínající zákal ještě ve fázi, kdy jej lze léčit a zrak zachránit,“ vysvětluje primář očního oddělení MUDr. Petr Frgál s tím, že pokud prvotní vyšetření nitroočního tlaku prokáže odchylku od normy, je pacient odeslán k dalším vyšetřením.

Právě prevence je u glaukomu stěžejní, neboť tato nemoc probíhá pomalu a nepozorovaně, bez obtíží až do chvíle, kdy již dojde k nevratným změnám a ztrátě zraku. Preventivně by si proto měli vyšetření nitroočního tlaku nechat udělat především osoby starší 65 let, a to zejména ženy, u kterých se glaukom vyskytuje nejčastěji. Více jsou ohroženi také diabetici, lidé s nízkým krevním tlakem a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl. Objevit se však může v jakémkoliv věku, proto je na místě prevenci nepodcenit. „U osob nad 45 let a u osob s některým z rizikových faktorů doporučuji prevenci jednou za rok. U ostatních alespoň jednou za tři roky,“ říká primář

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: