Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 582 315 111
+420 582 359 169
+420 582 359 170

Novorozenecké oddělení

Na novorozeneckém oddělení se každý rok narodí okolo 1000 dětí. Děti jsou ošetřovány v systému rooming in. Rooming in je kompletní systém péče o novorozence, který zajišťuje nepřetržitý kontakt matky s novorozencem, což je pro oba ideální. Umožňuje mamince, aby mohla kojit dítě dle potřeby a naučila se o ně co nejdříve pečovat. S péčí o miminko pomáhají matce zkušené novorozenecké sestry, o maminky se starají porodní asistentky. Naše novorozenecké oddělení je nositelem titulu Baby Friendly Hospital, tedy nemocnice přátelská dětem. Hlavním cílem tohoto titulu je edukace správné péče o miminka a především edukace kojení jako nejpřirozenější a nejlepší výživy kojenců.

Před každým bolestivým výkonem, jako je např. odběr krve, podáváme novorozencům roztok sacharózy.

Během hospitalizace je u každého novorozence provedeno vyšetření kyčlí ortopedem, ultrazvukové vyšetření ledvin, vyšetření očí k vyloučení vrozené katarakty, vyšetření sluchu, screening vrozených kritických srdečních vad a odběr krve na vrozené metabolické, endokrinní vady a cystickou fibrosu.

Pokud proběhne porod bez komplikací a novorozenec nejeví známky vrozené vývojové vady, mohou maminky v porodnici využít bonding.


"O krok blíže k potřebám maminek a novorozenců" - program plánovaná edukace pro mámy

Edukace má pozitivně ovlivnit vztah matky k dítěti a následně dítěte k ní. Program nemá mámy jen informovat, ale především je pomocí rad a návodů naučit praktickým dovednostem.

Edukace je určena především maminkám

které řeší kojení (praktická pomoc s kojením, problémy s kojením, laktační krize, pocit snížené tvorby mléka)
které chtějí poradit s péčí o novorozence (péče o pokožku, ošetřování pupku, polohování novorozence, režim novorozence)
budoucím maminkám, které se jimi teprve stanou a chtějí mít informace ještě před porodem

Kdy a kde edukace probíhá

  • edukace je v prostorách prostějovské porodnice v úterý a čtvrtek od 13,00 do 14,30 hodin, po tel. domluvě. V úterý se týká především kojení (technika, polohy, nácvik, problémy), ve čtvrtek hlavně péče o novorozence (koupel i prakticky, péče o kůži). Edukaci provádí staniční sestra novorozeneckého oddělení Andrea Pechová
  • je možná i konzultace telefonicky – 601 329 818

Naším cílem je vyjít maminkám maximálně vstříc, aby start do života novorozence zvládala co nejlépe.


Pilotní screeningový program k časnému záchytu spinální svalové atrofie (SMA) a těžkých kombinovaných imunodeficiencí (SCID) u novorozenců

  • Tento pilotní screeningový program umožňuje u nově narozených dětí včas zachytit tato dvě závažná vzácná geneticky podmíněná onemocnění. Toto screeningové (tj.vyhledávací) vyšetření u novorozenců se dosud u nás neprovádělo. 
  • Screeningové vyšetření se provádí odběrem kapky krve odebrané z patičky novorozence mezi 48. a 72. hodinou po narození a to v rámci jednorázového odběru malých krevních vzorků pro potřeby stávajícího novorozeneckého laboratorního screeningu, který je zaměřen na vyšetření dalších vzácných geneticky podmíněných onemocnění. Screeningové vyšetření SMA, SCID nezatíží Vaše miminko dalším odběrem krve.
  • Lékařem na novorozeneckém oddělení Vám bude vysvětlen důvod tohoto screeningu, způsob odběru a veškeré další informace.
  • U odběru je nutný Váš písemný souhlas, což bude zaznamenáno v dokumentaci dítěte a na screeningové kartičce. 
  • Screeningová kartička se zasílá po odběru do vybrané screeningové laboratoře, kde se provede genetická analýza.
  • Výsledek screeningu se dozvíte od praktického lékaře, který převezme Vaše miminko po propuštění z porodnice do péče.

Co je spinální svalová atrofie (SMA)?

SMA je vzácné závažné dědičné nervosvalové onemocnění, které postihuje část nervového systému odpovědného za ovládání svalů důležitých pro pohyb dolních a horních končetin, hlavy, dýchacích svalů a polykání. Výhoda účasti v programu spočívá v možnosti odhalit toto onemocnění co nejdříve po narození dítěte, což u něj umožní zahájit včasnou léčbu.

Co je těžká kombinovaná imunodeficience (SCID)?

SCID je vzácné závažné onemocnění imunitního systému. Během prvních několika měsíců života se u dítěte objevují časté průjmy, zápaly plic, záněty a kožní infekce. Nebezpečím pro takto nemocné děti je očkování živými vakcínami. Pokud je toto onemocnění odhaleno včas, zvyšuje se úspěšnost cílené léčby.

zpět na úvodní stránku oddělení