Nemocnice Prostějov poděkuje dárcům krve

10.6.2020

K oslavě Světového dne dárců krve se opět připojí i Nemocnice Prostějov, člen skupiny AGEL. Světový den dárců krve se od roku 2003 slaví každoročně 14. června, ale datum letos připadá na neděli, proto prostějovská nemocnice poděkuje dárcům nejcennější tekutiny za jejich nezištnou pomoc hned následující den.

Vzhledem ke stále nutnosti dodržování bezpečnostních opatřeních letos zvolilo transfúzní oddělení komornější oslavu, která proběhne v pondělí 15. června. Všichni příchozí dostanou za své dobrovolnictví sladké poděkování v podobě čokolády a malé překvapení. Zváni jsou jak pravidelní dárci, tak i prvodárci.

„Krve není nikdy dost a nikdo neví, kdy ji sám bude potřebovat. Každý člověk totiž za život obdrží průměrně pět transfúzí. V Česku je potřeba krev každé tři vteřiny, přičemž na operačním sále jí umí během pár hodin spotřebovat desítky jednotek,“ připomíná Bc. Jana Kubíková, úseková sestra hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Prostějov.

Darovat krev může každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Bezplatné dárcovství krve zahrnuje také lékařské vyšetření, možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.